Skip to content

ENTRIES

Skipper Boat Name Fleet Yacht Design Provisional Handicap Club
1 Bruce Douglas Spirit of Jacana CYCA J133 4.00 Carrick Fergus SC
2 Angus Cartwright Golden Fox CYCA Beneteau First 47.7 5.25 CCC
3 Clara Tomlinson Luna of Clyde CYCA Beneteau First 40.7 8.50 KOBSC
4 Graham Thomson Sloop John T CYCA Swan 40 9.00 CCC
5 Rory Chalmers Sunrise CYCA Sigma 400 9.40 CCC
6 Donald MecKenzie Ceol Beag CYCA Elan 40 9.98 Invergordon BC
7 Marc Ritson Quaich CYCA Dehler 41CR 11.50 Cushendall S&BC
8 Alan  Moore Delinquent CYCA Dehler 34 12.00 CCC
9 Ewan Mackay Diatas Air CYCA Dehler 36 12.75 Loch Lomond SC
10 Keith Orr Prodigal CYCA First 33.7 13.48 CCC/RNSA
11 Mike Flemming Fulmar CYCA 8m Fife Classic 14.00 RNCYC
12 Scott Comben Saskia CYCA International 8m 14.00 Cowes
13 Richard Urquhart Spirit CYCA International 8m 14.00 Royal Findhorn YC
14 Alan Dunnet Valhalla of Ashton CYCA Swan 36 (67) 15.25 CCC
15 Sir Boyde Tunnock Lemarac CYCA Moody 38 15.42 CCC
16 James McDougall Shoki CYCA Beneteau First 30ES 15.75 Port Edgar YC
17 James Jamieson Clancy CYCA Beneteau First 325 16.00 FYC/KOBSC
18 Richard Doig Hydrology CYCA Hydro 28 16.50 East Antrim BC
19 Scott Chalmers Sleipnir CYCA Mustang 30 16.75 CCC
20 Finn Aitken Arcade CYCA Impala 28 16.75 CCC
21 Murray MacDonald Autism On the Water CYCA Impala 28 16.75 Oban SC
22 Nick Spurr Harriette Express CYCA Alben Express 17.25 Royal Northumberland YC
23 Chris Tait Scruples CYCA Hunter Sonata OD 20.00 HSC
24 Ken Grant Tigh Soluis 4 CYCA Egythene 24 20.25 HLSC
25 John Monaghan Merliz Two Handed (R) Dufour 40 9.77 CCC
26 Freda Forbes Micky Finn 1V Two Handed (R) Dufour 40 10.20 CCC/RNCYC
27 Alastair Torbet Spirit of May Two Handed (R) Dufour 40 10.20 CCC
28 Stevie Andrews Dark and Scary CYCA (R) Hanse 371 12.25 Strangford Lough SC
29 Ken Andrew Argento CYCA (R) Jeanneau Sunshine 38 13.10 CCC
30 Malcolm Johnston Kraken Introductory (R) MG335 13.50 Isle of Bute SC
31 Gavin Hancock Ventura CYCA (R) Bavaria 40 14.00 CCC
32 Ian Nicolson St  Bridget CYCA (R) Maxi 1000 15.67 CCC
33 Iain Cameron Honeybee CYCA (R) Moody 336 15.50 Largs
34 Andy Brittan & Victoria Proven Leumadair Introductory (R) Ruffian 8.5 19.75 Troon CC
35 Seonaid Reid Malindi of Lorne Two Handed (R) McGruer Lorne Class 24.00 CCC
36 Mark Ellis Dauber Introductory (R) 34ft Buchanan Sloop TBC RNCYC
37 Andrew Peden Stealthy IRC Stealth 8m 1.119 Clyde Corinthian YC
38 Euan Morrison Sapphire IRC Beneteau First 40.7 1.052 HSC/CCC
39 Johnny Treanor ValenTina IRC J112 1.048 National YC
40 Shaun Douglas Game Changer IRC Beneteau First 40.7 1.040 Royal Ulster YC/CIBC
41 John Stamp Jacob VII IRC Corby 33 1.035 CCC
42 Charlie Frize Banshee IRC Corby 33 1.035 CCC
43 Mark Broadbent Marloch IRC Dehler 38c 1.032 CCC
44 Des Balmforth Tangaroa IRC Pronavia 38 1.019 CCC
45 Robin Young Jings IRC J109 1.011 CCC
46 Ben Shelley Mocking-J IRC J109 1.011 FYC
47 Corson Salamander IRC J109 1.010 CCC
48 John Stanley-Whyte Blue Jay IRC J109 1.010 CCC/RNCYC
49 Jim Dervin No Worries IRC J109 1.070 CCC
50 Brian Hall Something Else IRC J109 1.005 NYC
51 Alan Macleod Samurai J IRC J92 0.998 CCC/RGYC
52 Daniel Smith Toucan IRC Archambault A31 0.990 FYC
53 Griogair Macfarlane Tata II IRC J92 0.985 HSC/RNCYC
54 Alastair Paton Jammin IRC J92 0.970 HSC
55 Nick Marshall Satisfaction IRC J92 0.970 St Mary’s Loch SC
56 Martin Lacey WaterJet IRC J70 0.957 FYC
57 Adam Ovington HeadHunter IRC Half Tonner 0.954 Royal Northumberland YC
58 George Scrivener The Works IRC Projection 762 0.947 Port Edgar YC
59 Aidan Pounder Caesium IRC Beneteau First 31.7 0.935 Ballyholme YC/Royal Ulster YC
60 Stephen Black Phoenix IRC Quarter Tonner 0.908 CCC
61 Eddie Batchelor Tsunami 2 One Design Hunter 707 n/a Port Edgar YC
62 Richard Gibson Isbean One Design Hunter 707 n/a Port Edgar YC
63 Jenny Buchanan Beluga One Design Hunter 707 n/a Royal Findhorn YC
64 Justin Venton Jetstream One Design Hunter 707 n/a Port Edgar YC
65 Fergus Wilson Kyma One Design Hunter 707 n/a Port Edgar YC
66 Andy Marshall SeaWord One Design Hunter 707 n/a Dalgety Bay SC
67 Michael Gomme Reposado One Design Hunter 707 n/a Scarborough YC
68 Kenny Watson Monarch One Design Hunter 707 n/a Royal Tay YC
69 Isabelle O’Farrell Pocket Battleship One Design Hunter 707 n/a CCC
70 Stephen Rarity Bounce Back One Design International Etchells n/a RGYC
71 Katy Wedderburn Living on the Etch One Design International Etchells n/a RGYC
72 Colin MacDonald Eccentric One Design International Etchells n/a RGYC
73 Malcolm Offord Puffing Billy One Design International Etchells n/a RGYC
74 Jaz Lamb Gelert One Design International Etchells n/a SNLF Thonon les Bains
75 Peter Judd Lock ‘n Load One Design International Etchells n/a RGYC
76 Simon Reid Animal One Design International Etchells n/a CCC/RGYC
77 Keelin Greene Extravaganza One Design International Etchells n/a RGYC
78 Cameron Smith Diablo One Design International Etchells n/a RGYC
79 Calum Bell Out of the Blue One Design International Etchells n/a RGYC
80 Duncan Hepplewhite Sailingfast One Design RS21 n/a Loch Lomond SC
81 Adam Ranklin Sea Cadets 1 One Design RS21 n/a Sea Cadets Port Edgar
82 TBC Sea Cadets 6 One Design RS21 n/a Sea Cadets Port Edgar
83 Griogair Whyte Close Encounters One Design Sigma 33 OOD n/a CCC/RNCYC
84 Kirsty Robertson Leaky Roof 2 One Design Sigma 33 OOD n/a CCC/CSC
85 James Miller Mayrise One Design Sigma 33 OOD n/a HSC
86 Paul Prentice Squawk One Design Sigma 33 OOD n/a Ballyholme YC/Royal Ulster YC
87 Donald McLaren Sigmatic One Design Sigma 33 OOD n/a CCC/HSC
88 Mark Mackey Mithril One Design Sigma 33 OOD n/a Ballyholme YC
89 Victoria Dews Elandra of Down One Design Sigma 33 OOD n/a Royal Ulster YC/DSC
90 Ruairidh Campbell Sonic One Design Sigma 33 OOD n/a Toward SC
16/05/2024